Fedőnév, fedőszám:

Bartos Géza, Badacsonyi

Minősítés:

informátor, titkos megbízott, titkos munkatárs?

Foglalkozás:

külügyi tisztviselő

Iskolai végzettség:

4 polgári

Beszervezés alapja:

elvi

Az együttműködés időtartama:

1949–1953, 1958–?

Foglalkoztató szerv:

BM ÁVH II. Osztály

BM II/2. Osztály

BM III/II. Csoportfőnökség

BM III/I. Csoportfőnökség

Foglalkoztatás vonala:

Külügyminisztériumban lévő rendellenességek, ellenséges tevékenség

Tartótisztek:

Sarkadi Simon százados

Nagy László r. százados

Vargóczki Dezső r. főhadnagy

Kőszegi József r. főhadnagy, majd százados

Jánosi ???

Lenkei László?

Csala N. Imre

Farkas Lajos r. őrnagy

Bíró József r. százados

Juhász Ferenc r. alezredes

Lagzi János r. őrnagy

Varga Ferenc r. százados

Hérincs István

Szabó András r. főhadnagy

Farkas Lajos r. alezredes

Szabó András r. főhadnagy (ismét)

Deák Géza r. őrnagy

Források:

Bt-1958, Mt-1306/1

„Bartos Géza” 1957-ben írt önéletrajza szerint eredetileg illatszerész volt, majd egy fonodában dolgozott, 1944 őszén bevonultatták, karácsonykor megszökött. 1948-ban a Külügyminisztériumba került, törzslapja szerint előadóként.

„Bartos Gézát” 1949-ben kihelyezték egy nyugati ország fővárosában lévő követségre. Ekkor a BM ÁVH Dékán István vezette II. osztálya, amelynek feladata a külföldi hírszerzés és elhárítás volt, beszervezte. Hazatérése után – egy 1958-ban íródott jelentés szerint – megszakadt vele a kapcsolat, és valószínűleg 1953-tól nem dolgozott az állambiztonsági szerveknek. Ennek ellentmondani látszik, hogy Bálint István? kérésére 1957 őszén Garzó Teréz ÁVH-s írnok azt a választ adta, hogy 1955-ben az I/8. alosztályon szerepelt, és dossziészáma 10-69657/1950. Ez azért érdekes, mert ez nem egy irattározott dosszié száma, hanem egy úgynevezett élőszám, amit a beszervezéskor adtak a hálózati személyeknek. Ráadásul a 10-69657-es élőszám arra utal, hogy az adott személy beszervezése nem 1949-ben,? hanem 1954 márciusában történt.

Arra, hogy egy 1949-ben beszervezett személy miért kapott új élőszámot, jelenleg nem tudunk magyarázatot adni, persze az is előfordulhatott, hogy egyszerűen elírták a számot

Fennmaradt Bt- és Mt-dossziéját 1970. augusztus 27-én nyitotta meg a hírszerzés. „Bartos Géza” fedőneve a dosszié elnevezése szerint ekkor már „Badacsonyi” volt, bár „Bartos Géza” néven is szerepel. Ezekből kiderül, 1958-tól 1970-ig a III/II. Csoportfőnökségnek dolgozott. 1970-től 1981-ig a III/I. Csoportfőnökségnek, azaz a hírszerzésnek, de közben egyszer 1975-ben egy rövid időre „kölcsönadták” a III/II-nek, ekkor lezárták Mt-dossziéját.

Bt-dossziéját 1981-ben zárták le, azért, mert visszaadták a III/II. Csoportfőnökségnek, azaz a kémelhárításnak. 1976-ban „Bartost” újból külföldre küldték. A kisszámú jelentés többsége fénymásolat, az utolsó 1971 februárjából való. „Bartos Géza” „működésének” egész ideje alatt a Külügyminisztérium alkalmazásában állt. Részben itthon, részben pedig – több alkalommal – külföldi kiküldetésben, hol követségen, hol pedig konzulátuson. Ebből adódik az, hogy hol a hírszerzés, hol pedig a kémelhárítás szolgálatában állt, és a tartótisztek viszonylag gyakori változása is, akiknek pontos számát és nevét az iratokból nem lehet megállapítani.

Feladatai is annak megfelelően alakultak, hogy éppen hol teljesített szolgálatot. Fennmaradt dossziéit a hírszerzés keletkeztette, de nem ölelik át egész, a hírszerzésnek végzett munkáját, viszont tartalmaznak kémelhárítási anyagot is. Kémelhárítási tevékenységére vonatkozó dossziéja nincs az ÁBTL őrizetében, ennek nagy valószínűséggel az az oka, hogy a rendszerváltozásig alkalmazhatták.

A fennmaradt iratok alapján feladata volt:

  • külföldi állampolgárok – köztük magyar disszidensek – figyelése abból a szempontból, hogy hányszor utaznak be Magyarországra, alkalmanként mennyi időt töltenek itt, milyen járművel érkeznek, s ha van általa ismert személy is köztük, akkor annak jellemzése;
  • jelentés a Külügyminisztérium belső helyzetéről, egyes alkalmazottainak magatartásáról;
  • kiküldetései idején az elhárítást érdeklő egyes személyekkel való kapcsolattartás, tanulmányozásuk, részben tőlük való információ szerzése, részben rajtuk keresztül új kapcsolatok teremtése céljából, részben pedig annak felmérése, hogy alkalmasak-e beszervezésre;
  • az adott magyar kolóniában megbúvó ellenséges ügynökök felderítése;
  • a Svájcban működő keletkutató intézetek figyelemmel kísérése, és a részükről történő Magyarországra utazások kellő időben történő jelzése;
  • konzultársai körében politikai szempontból felhasználható kapcsolatok kialakítása;
  • Várnai elvtárs segítése a fedőszervi munkában.

Ez utóbbi feladat keretében Várnai? elvtárs a következő feladatok végrehajtását határozta meg:

„1) a kérdőívek közül kiválogatjuk a rendszeresen beutazó, otthoni kapcsolatokkal rendelkező egyetemi hallgatókat, akik távlati beszervezési jelöltként jönnek számításba:

kiválogatjuk a politikai, gazd.-politikai, tud.-technikai területeken dolgozó, hírszerző lehetőséggel rendelkező személyek kérdőíveit. Ezt a munkát folyamatosan végezzük. Lehetőségeink szerint a tanulmányozó munkába is bekapcsolódunk.

2) megkezdjük a Svájcban tevékenykedő fellazítási intézmények felderítését, ezen intézményekre az anyaggyűjtést.

3) eredeti okmányok, igazolványok, aláírásminták gyűjtése a 9-es vonal igényeinek megfelelően;

4) információk gyűjtése az emigráció előkészületeiről az ellenforradalom évfordulójának megünneplésével kapcsolatban.

Ehhez még hozzátette: „Badacsonyi et. a feladatot érti, azok végrehajtásának teljes támogatásáról biztosított.”

Bt-dossziéjában több olyan jelentés is van, melyben tartói értékelték „Bartos/Badacsonyi” munkáját. Ezekben az értékelésekben nem tartották egyformán értékesnek a munkáját, de megbízhatóságát soha nem vonták kétségbe. Jutalmazására, bár erre vonatkozóan két javaslat is van Bt-dossziéjában, az iratok szerint egyszer került sor, 1958. november 6-án 500 forint jutalmat kapott. Későbbi jutalmazására – hosszú „szolgálati ideje” ellenére – nincs adat. Arra azonban igen, hogy bár nem volt gépjárművezetői vizsgája, kapott jogosítványt, amelyet csak az NSZK területén használhatott.

Az Mt-dossziéban nem informátornak vagy titkos munkatársnak nevezik, hanem következetesen a Bartos elvtárs, illetve Badacsonyi elvtárs kifejezést használják. Ez az eljárás a hírszerzésnél bevett szokásnak tekinthető, mint ahogyan az is, hogy a hivatásos alkalmazottaknál gyakran nem lehet tudni, hogy akár az Mt-, akár a Bt-dossziékban saját vagy felvett nevükön szerepelnek-e.